In their 46th all-timing meeting USA recorded their 26th victory against Australia. USA now lead head-to-head 26-20. John Isner after winning the first two sets by an identical 6-4 margin, lost the third by 5-7. Isner sealed the fate of Australia by winning the reverse singles against Bernard Tomic of Australia 6-4 6-4 5-7 7-6(4) as USA gained an unbeatable3-1 lead at the Kooyong Lawn Tennis Club grass courts in Kooyong, (Australia) today.
USA will play either Croatia or Belgium in the quarter-finals to be played from July 15 to 17.
France established an insurmountable 3-0 lead against Canada on clay courts in Guadeloupe (France). In the doubles rubber, Richard Gasquet and Jo-Wilfried Tsonga ousted Vasek Pospisil and Philip Bester 7-6(4) 6-1 7-6(4) on Saturday and qualified for quarter-final..
In singles matches Gael Monfils of France outplayed Frank Dancevic (Canada) 6-3 6-1 6-3 and Gilles Simon defeated Vasek Pospisil of Canada 7-5 6-3 6-3 to France 2-0 lead on Friday.
Results
WORLD GROUP FIRST ROUND
GREAT BRITAIN lead JAPAN 2-1 in Great Britain (Andy Murray (GBR) d. Taro Daniel (JPN) 6-1 6-3 6-1, Kei Nishikori (JPN) d. Daniel Evans (GBR) 6-3 7-5 7-6(3), Andy Murray/Jamie Murray (GBR) d Yoshihito Nishioka/Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-2, 6-4.
KAZAKHSTAN lead Serbia 2-1 in Belgrade, Serbia (Novak Djokovic (SRB) d. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 6-1 6-2 6-3, Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Viktor Troicki (SRB) 7-5 6-2 6-4, Aleksandr Nedovyesov/Andrey Golubev (KAZ) d Nenad Zimonjic/Novak Djokovic (SRB) 6-3 7-6(3) 7-5).
ITALY d SWITZERLAND 3-0 in Italy (Paolo Lorenzi (ITA) d. Marco Chiudinelli (SUI) 7-6(14) 6-3 4-6 5-7 7-5, Andreas Seppi (ITA) d. Henri Laaksonen (SUI) 7-5 7-6(4) 3-6 6-3, S Bolelli/Andreas Seppi (ITA) d Marco Chiudinelli/H Laaksonen (SUI) 6-3 6-1 6-3).
ARGENTINA lead POLAND 2-1 in Poland (Guido Pella (ARG) d. Michal Przysiezny (POL) 6-1 6-4 7-6(5), Leonardo Mayer (ARG) d. Hubert Hurkacz (POL) 6-2 7-6(3) 6-2, L Kubot/M Matkowski (Pol) d C Berlocq/R Olivo (ARG) 6-3, 6-4, 6-4).
FRANCE bt CANADA 3-0 in France (Gael Monfils (FRA) d. Frank Dancevic (CAN) 6-3 6-1 6-3, Gilles Simon (FRA) d. Vasek Pospisil (CAN) 7-5 6-3 6-3, Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Philip Bester/Vasek Pospisil (CAN) 7-6(4) 6-1 7-6(4).
CZECH REPUBLIC lead GERMANY 2-1 in Germany (Philipp Kohlschreiber (GER) d. Lukas Rosol (CZE) 3-6 6-3 6-4 2-6 6-3, Tomas Berdych (CZE) d. Alexander Zverev (GER) 7-6(6) 1-6 4-6 7-6(5) 6-4, Tomas Berdych/R Stepanek (CZE) d Philipp Kohlschreiber/ P Petzschner 7-6 (7), 7-5, 6-4).
USA lead AUSTRALIA 3-1 in Australia (John Isner (USA) d. Samuel Groth (AUS) 7-6(2) 6-2 6-2, Bernard Tomic (AUS) d. Jack Sock (USA) 7-6(2) 6-3 3-6 6-4, Bob Bryan and Mike Bryan (USA) d Lleyton Hewitt and John Peers (Australia) 6-3 6-3 4-6 4-6 6-3, John Isner (USA) d Bernard Tomic (AUS) 6-4 6-4 5-7 7-6(4).
CROATIA lead BELGIUM 2-1 in Belgium (Marin Cilic (CRO) d. Kimmer Coppejans (BEL) 7-5 6-3 7-5, David Goffin (BEL) d. Borna Coric (CRO) 6-3 6-2 2-6 3-6 6-3, Ivan Dodig and/Franko Skugor (CRO) d Goffin/Ruben Bemelmans (Bel) 7-6(5) 6-3 6-1).
EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I FIRST ROUND
ROMANIA d SLOVENIA 3-0 in Romania (Marius Copil (ROU) d. Blaz Rola (SLO) 7-5 6-3 7-6(5), Adrian Ungur (ROU) d. Grega Zemlja (SLO) 4-6 4-6 6-3 7-6(3) 6-4, Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) d. Blaz Rola/Grega Zemlja (SLO) 6-3 7-6(5) 7-6(3)..
AUSTRIA lead PORTUGAL 2-1 in Portugal (Joao Sousa (POR) d. Gerald Melzer (AUT) 6-1 7-5 6-2, Dominic Thiem (AUT) d. Gastao Elias (POR) 3-6 7-5 6-3 1-6 7-6(6), Alexander Peya/Dominic Thiem (AUT) d. Gastao Elias/Joao Sousa (POR) 6-7(6) 6-7(4) 6-1 6-3 6-4).
RUSSIA d SWEDEN 3-0 in Russia (Andrey Kuznetsov (RUS) d. Isak Arvidsson (SWE) 4-6 6-1 6-1 6-4, Teymuraz Gabashvili (RUS) d. Daniel Windahl (SWE) 6-3 6-1 6-1, Evgeny Donskoy/Konstantin Kravchuk (RUS) d. Johan Brunstrom/Robert Lindstedt (SWE) 6-3 7-6(5) 6-3).
HUNGARY d ISRAEL 3-0 in Hungary (Peter Nagy (HUN) d. Dudi Sela (ISR) 6-2 6-3 4-6 4-6 6-1, Marton Fucsovics (HUN) d. Amir Weintraub (ISR) 6-4 6-2 7-5, Marton Fucsovics/Levente Godry (HUN) d. Jonathan Erlich/Dudi Sela (ISR) 7-6(2) 3-6 7-6(5) 7-6(7).
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I FIRST ROUND
KOREA, REPUBLIC lead NEW ZEALAND 2-0 in Korea (Hong Seong Chan (KOR) d. Jose Statham (NZL) 6-4 6-3 4-6 7-6(6), Chung Hyeon (KOR) d. Michael Venus (NZL) 6-4 7-5 6-1).
CHINA, P.R. lead PAKISTAN 3-0 in Colombo, Sri Lanka (Zhang Ze (CHN) d. Aqeel Khan (PAK) 6-4 6-2 6-2, Wu Di (CHN) d. Yasir Khan (PAK) 3-6 6-1 6-4 6-2, Bai Yan/Gong Mao-Xin (CHN) d Aqeel Khan/Aisam Qureshi (PAK) 6-4 3-6 6-3 7-6(4).
AMERICAS ZONE GROUP I FIRST ROUND
ECUADOR d BARBADOS 2-0 in Ecuador (Emilio Gomez (ECU) d. Adam Hornby (BAR) 6-0 6-0 6-0, Ivan Endara (ECU) d. Darian King (BAR) 6-1 6-2 6-4, Emilio Gomez/Giovanni Lapentti (ECU) d. Darian King/Haydn Lewis (BAR) 6-4 6-7(7) 6-2 6-3).
CHILE d DOMINICAN REPUBLIC 3-0 in Chile (Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Jose Olivares (DOM) 6-1 6-1 7-6(4), Gonzalo Lama (CHI) d. Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 6-3 7-6(3) 7-5, Julio Peralta/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Manuel Castellanos/Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 6-1 6-1 7-5).
EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II FIRST ROUND
LITHUANIA lead NORWAY 2-1 in Lithuania (Viktor Durasovic (NOR) d. Laurynas Grigelis (LTU) 7-5 3-6 6-4 4-6 7-6(2), Ricardas Berankis (LTU) d. Casper Ruud (NOR) 6-2 6-1 6-4, Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) d. Viktor Durasovic/Casper Ruud (NOR) 6-2 7-6(2) 6-1)..
SOUTH AFRICA d LUXEMBOURG 3-0 in South Africa (Tucker Vorster (RSA) d. Alex Knaff (LUX) 6-1 6-4 6-4, Lloyd Harris (RSA) d. Ugo Nastasi (LUX) 6-1 6-4 6-4, Dean O’Brien/Ruan Roelofse (RSA) d. Ugo Nastasi/Mike Scheidweiler (LUX) 6-3 7-5 6-2)..
TURKEY lead BULGARIA 2-1 in Turkey (Cem Ilkel (TUR) d. Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(4) 1-6 6-4 1-6 7-5, Marsel Ilhan (TUR) d. Alexandar Lazarov (BUL) 6-4 6-2 6-3, Aleksandar Lazov/Vasko Mladenov (BUL) d. Tuna Altuna/Cem Ilkel (TUR) 7-6(6) 6-7(5) 6-7(4) 7-6(5) 6-4 )..
BOSNIA/HERZEGOVINA lead TUNISIA 2-1 in Bosnia/Herzegovina (Mirza Basic (BIH) d. Anis Ghorbel (TUN) 6-2 6-4 6-2, Malek Jaziri (TUN) d. Tomislav Brkic (BIH) 6-7(5) 6-2 7-6(7) 6-7(5) 6-4, Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) d. Malek Jaziri/Skander Mansouri (TUN) 6-7(2) 4-6 6-3 7-5 6-4).
LATVIA d MONACO 3-0 in Latvia (Martins Podzus (LAT) d. Romain Arneodo (MON) 7-6(5) 6-4 7-6(6), Mikelis Libietis (LAT) d. Benjamin Balleret (MON) 3-6 6-4 3-6 6-3 6-4, Mikelis Libietis/Martins Podzus (LAT) d. Romain Arneodo/Benjamin Balleret (MON) 6-3 6-2 7-5).
BELARUS lead EGYPT 2-1 in Egypt (Egor Gerasimov (BLR) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 6-2 6-3 6-1, Ilya Ivashka (BLR) d. Mohamed Safwat (EGY) 5-7 6-0 3-6 7-6(3) 7-5, Youssef Hossam/Mohamed Safwat (EGY) d. Alexander Bury/Egor Gerasimov (BLR) 7-6(7) 4-6 6-4 4-6 7-5)..
FINLAND d ZIMBABWE 3-0 in Finland (Jarkko Nieminen (FIN) d. Courtney John Lock (ZIM) 6-0 6-0 6-0, Harri Heliovaara (FIN) d. Takanyi Garanganga (ZIM) 3-6 6-3 4-6 6-4 6-4, Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) d. Mark Fynn/Courtney John Lock (ZIM) 6-1 6-0 6-1)..
DENMARK d GEORGIA 3-0 in Georgia (Christian Sigsgaard (DEN) d. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(4) 6-1 6-4 6-4, Frederik Nielsen (DEN) d. George Tsivadze (GEO) 7-6(3) 6-0 6-1, Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) d. Nikoloz Basilashvili/George Tsivadze (GEO) 7-6(0) 6-1 6-2).
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II FIRST ROUND
CHINESE TAIPEI lead MALAYSIA 2-1 in Taipei (Mohd Assri Merzuki (MAS) d. Hung Jui-Chen (TPE) 6-2 6-7(6) 0-6 6-1 6-4, Huang Liang-Chi (TPE) d. Syed Mohd Agil Syed Naguib (MAS) 6-0 6-0 6-2, Liang-Chi Huang/Chu-Huan Yi (TPE) d. Mohd Assri Merzuki/Syed Mohd Agil Syed Naguib (MAS) 6-1 6-4 6-2).
PHILIPPINES d KUWAIT 3-0 in Philippines (Jeson Patrombon (PHI) d. Abdulrahman Alawadhi (KUW) 6-0 6-2 6-1, Ruben Gonzales (PHI) d. Mohammad Ghareeb (KUW) 7-6(2) 6-2 1-6 6-7(6) 5-5 ret., Francis Casey Alcantara/Treat Huey (PHI) d. Abdulrahman Alawadhi/Abdulhamid Mubarak (KUW) 6-1 6-1 6-2).
VIETNAM lead INDONESIA 2-1 in Indonesia (Christopher Rungkat (INA) d. Minh Tuan Pham (VIE) 6-1 6-1 6-2, Nam Hoang Ly (VIE) d. Aditya Hari Sasongko (INA) 6-1 6-4 6-2, Nam Hoang Ly/Thien Nguyen Hoang (VIE) d. Christopher Rungkat/Sunu-Wahyu Trijati (INA) 6-3 3-6 7-6(3) 6-2).
THAILAND lead SRI LANKA 2-1 in Thailand (Harshana Godamanna (SRI) d. Puriwat Chatpatcharoen (THA) 6-3 6-7(4) 6-3 6-3, Pruchya Isarow (THA) d. Sharmal Dissanayake (SRI) 6-2 6-3 6-3, Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Yasitha De Silva/Dineshkanthan Thangarajah (SRI) 6-0 6-2 6-3).
AMERICAS ZONE GROUP II FIRST ROUND
PERU lead URUGUAY 2-1 in Peru (Jorge Brian Panta (PER) d. Martin Cuevas (URU) 5-7 7-5 6-7(5) 7-6(4) 6-4, Mauricio Echazu (PER) d. Santiago Maresca (URU) 6-7(5) 6-1 6-2 6-1, Ariel Behar/Martin Cuevas (URU) d. Duilio Vallebuona/Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) 6-4 7-6(3) 7-5).
MEXICO lead GUATEMALA 2-0 in Mexico (Lucas Gomez (MEX) d. Wilfredo Gonzalez (GUA) 6-4 3-6 6-2 6-2, Hans Hach (MEX) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 7-6(5) 6-7(2) 4-6 6-3 6-2).
EL SALVADOR lead PUERTO RICO 2-1 in El Salvador (Sebastian Arcila (PUR) d. Alberto Emmanuel Alvarado Larin (ESA) 6-4 6-4 6-2, Marcelo Arevalo (ESA) d. Alex Diaz (PUR) 6-2 6-2 6-0, Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) d. Sebastian Arcila/Alex Diaz (PUR) 6-7(6) 6-2 62 6-3). .
VENEZUELA d PARAGUAY 3-0 in Venezuela (Ricardo Rodriguez (VEN) d. Bruno Britez (PAR) 6-7(8) 7-5 6-1 7-5, Luis David Martinez (VEN) d. Ayed Zatar (PAR) 7-5 3-6 7-6(7) 6-4, Luis David Martinez/Roberto Maytin (VEN) d. Bruno Britez/Ayed Zatar (PAR) 6-2 6-2 6-4).